Cena perkusji to sprawa dość złożona. Wynika to przede wszystkim z różnego rodzaju zestawów, które można układać w zasadzie w nieskończoność. Praktycznie każda perkusja posiada inny rodzaj werbli, centrali i statywów. Z czego tak właściwie składają się zestawy? Jakie są różnice w między sprzętem dla początkującego i zaawansowanego muzyka?
ILE KOSZTUJE SPRZĘT DLA POCZĄTKUJĄCYCH?
Koszt perkusji uzależniony jest od tego, ile elementów chce się w nim zawrzeć. Istnieją pewne części, które praktycznie zawsze muszą znaleźć się w porządnym sprzęcie. Największym elementem są bębny basowe, którymi gra się za pomocą stóp. Najbardziej charakterystyczne są z kolei werble, od których początkujący zaczynają naukę. Nieco inne są tomy, które często wyznaczają podstawę rytmu perkusyjnego. Nie może też zabraknąć talerzy perkusyjnych. Ile kosztuje perkusja jako całość?
Wszystkie te elementy kupowane są najczęściej w zestawach, ale trzeba wiedzieć już przed zakupem, jak ma wyglądać wymarzony sprzęt. Przy podstawowych częściach wymienionych wyżej trzeba się liczyć z kosztem na poziomie 1500 złotych. Z czasem można dokupić różny sprzęt dodatkowy. Przykładowo jakościowy talerz hi-hat, który usprawni grę muzyka to cena w graniach 300 złotych. Perkusja jako całość idzie więc stopniowo w górę i w pewnym momencie dochodzi do 3000, a nawet 4000 złotych.
ILE KOSZTUJE PERKUSJA DLA ZAAWANSOWANYCH?
W przypadku muzyków, dla których perkusja często jest głównym źródłem utrzymania – koszty znacznie wzrastają. Do sprzętu podstawowego, wartego około 3000 złotych, dochodzą jeszcze talerze w typie crash czy ride, osprzęt perkusyjny w rodzaju tom-holderów i statywów łamanych. Ceny mogą wzrosnąć do 5000 czy 6000 złotych.
Nie każdy zaawansowany muzyk musi posiadać wszystkie elementy perkusyjne. Wiele zależy od konkretnego gatunku. W przypadku bardziej skomplikowanych kompozycji w muzyce jazzowej i metalowej – każdy sprzęt jest na wagę złota. W przypadku jednak prostszego grania rockowego i popowego kilka elementów może odpaść. Tym samym cena, która może spaść o kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Wielu muzykom wystarczy kilka werbli, talerzy oraz bębny basowe.
ILE KOSZTUJE SPRZĘT DLA DZIECI?
Z uwagi na swój charakterystyczny dźwięk, głośność i gabaryty – perkusja bardzo przyciąga też najmłodszych. Sprzęt dla najmłodszych zazwyczaj potrzebuje całkowicie innego osprzętu. Wymaga zakupu specjalnego stołka perkusyjnego, a same werble czy talerze posiadają swoje mniejsze odpowiedniki. Wiele firm specjalizuje się w specjalnych perkusjach dla dzieci, a całość może wynieść nawet 600 złotych. Istnieją jednak powiększone zestawy, które można kupić za 1000-2000 złotych.
CENA OSPRZĘTU
Wiele osób podliczając cenę zestawu perkusyjnego nie wlicza kosztów osprzętu. Składa się on z różnego rodzaju statywów na bębny i talerze, stołków perkusyjnych lub tom-holderów. Ich łączny koszt może wynieść nawet 1000 złotych. Osobną sprawą jest też zakup jakościowych pałeczek. Zawodowi gracze muszę wtedy inwestować w modele za 200 złotych, z kolei amatorom wystarczą te za 40-50 złotych.