Nauka gry na perkusji, tak samo jak w przypadku nauki gry na prawie każdym innym instrumencie – wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu, oraz sporej determinacji. Jest to długi i czasami męczący proces, wiele zależy od czasu, który będziemy mogli zagospodarować na ćwiczenia, oraz ich dobre rozplanowanie względem naszych umiejętności, oraz możliwości czasowych. Na naukę nigdy nie jest za późno, każdy nie ważne w jakim wieku może zakochać się w grze na danym instrumencie i rozpocząć swoją przygodę. Najłatwiej jednak jest uczyć się osobom młodym. Dzieci łatwiej przyswajają wiedzę i statystycznie przychodzi im to dużo prościej, niż osobie starszej. Pomimo to nawet osoby w podeszłym wieku mogą nauczyć się gry na instrumencie, np. na perkusji.
Bardzo ważny jest odpowiedni wybór nauczyciela. W internecie można znaleźć wiele ofert lekcji od osób, które mają doświadczenie w grze i co bardzo istotne – w nauczaniu. Nie zawsze dobry perkusista potrafi dobrze przekazywać swoją wiedzę. Odpowiednia osoba nauczy nas poprawnej techniki (istotne jest, żeby grać poprawnie od samego początku przygody, ponieważ późniejsze usuwanie błędów może być bardzo problematyczne), oraz przekaże nam swoją wiedzę praktyczną, która pozwoli nam grać lepiej. Nauczyciel z pasją potrafi czynić cuda. Jeżeli ktoś jest mocno zdeterminowany może podjąć się nauki na własną rękę. Jest to możliwe i znam osoby, które właśnie w ten sposób nauczyły się grać. W sieci dostępna jest masa poradników, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nawet osoby mające już jakieś doświadczenie mogą poszerzyć swoją wiedzę, właśnie dzięki szybkim i przystępnym filmom poradnikowym. Idealną sytuacją, w której mamy duże szanse na szybkie poznanie podstaw gry jest możliwość podglądania zespołu, który gra na żywo. Wejście na salę prób i obcowanie z muzyką na żywo sprawia, że będziemy mieli większe pojęcie na temat gry.
Rozpoczęcie przygody z perkusją jest możliwe w każdym etapie naszego życia. Istotne jest wyznaczenie sobie planu ćwiczeń i ich odpowiednie dobranie. Na samym początku powinien dobrać je nasz nauczyciel, lub kiedy uczymy się na własną rękę – musimy poszukać ich w internecie w sekcji dla osób początkujących. Odpowiednio wykonywane i dobrane ćwiczenia, które wykonujemy regularnie są kluczem do szybkiego rozwoju. W obecnych czasach jest znacznie łatwiej odszukać widzę na temat gry, szczególnie jeżeli chodzi o teorię. W sieci są dostępne całe artykuły poświęcone perkusji.
Na YouTubie jesteśmy w stanie szybko znaleźć obszerne poradniki dotyczące czystej teorii muzyki, oraz oczywiście takie przedstawiające ćwiczenia praktyczne. Rodzaje bić, rytmów, oraz filmy na temat sprzętu i jego doboru – wszystko to mamy w zasięgu ręki. Nic jednak nie jest w stanie zamienić lekcji twarzą w twarz. Jednak bezpośredni kontakt z nauczycielem bywa niezastąpiony. Stacjonarne lekcje mogą być konieczne w przypadku nierozumienia danego zagadnienia, wtedy osoba, która przekazuje nam wiedzę będzie mogła odpowiednia przedstawić nam dany problem i jego łatwe rozwiązanie, nie chcemy przecież żeby gra na instrumencie była dla nas czymś nieprzyjemnym. Nie można zapomnieć, że nauka jest tylko drogą. Kiedy już posiądziemy odpowiednią wiedze – mamy ogromne pole do popisu. Będziemy mogli tworzyć własne utwory i improwizować bez żadnych ograniczeń. Tym właśnie jest muzyka – pasją i zabawą, która jest największą motywacją podczas nauki.