Wybór odpowiedniego zestawu perkusyjnego jest dla nas kluczową kwestią do dalszej eksploracji perkusji. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy udostępniają tzw. ustawienia w różnych konfiguracjach. Decydując się na zakup instrumentu, wybór powinien opierać się głównie na gatunku muzyki, którą gramy lub na czym planujemy grać.
CZYNNIKI DECYZYJNE
Istnieje kilka czynników, które wpływają na brzmienie kolekcji. Podstawy to rozmiar bębna toma w naszym zestawie, materiał, z którego wykonano korpus, użyte struny i oczywiście sprzęt. Na początku radzę skupić się na wielkości poszczególnych kotłów, bo to będzie decydować o tym, jaki dźwięk możemy z nich uzyskać. Każdy podstawowy zestaw perkusyjny powinien mieć kilka bębnów: werbel, tom, floor tom i stopę. Werbel jest jednym z najbardziej charakterystycznych bębnów w całym zestawie, dzięki sprężynie zamontowanej na dolnej membranie, która wydaje niepowtarzalny dźwięk przypominający karabin maszynowy. Wielkość werbla, podobnie jak innych bębnów, jest inna. Najpopularniejsze rozmiary to membrana o średnicy 14 cali i werbel o głębokości 5,5 cala. Tak standardowy rozmiar sprawia, że werbel jest bardzo uniwersalny i uniwersalny, przez co sprawdzi się w każdym gatunku muzycznym.
GŁĘBOKI WERBEL
Możemy również znaleźć głębszy werbel o głębokości od 6 do 8 cali. Należy tutaj zaznaczyć, że im głębszy werbel, tym dźwięk głośniejszy i bardziej donośny. Do wyboru mamy również werble o mniejszych średnicach membran, w tym 12 i 13 cali, tzw. piccolo o głębokości 3-4 cali. Dźwięk tego werbla jest znacznie wyższy i jest najczęściej używany w jazzie, gdzie cały zestaw jest nastrojony bardzo wysoko. Należy pamiętać, że im mniejsza średnica danego bębna, tym wyższy dźwięk. Podsumowując, głębokość bębna odpowiada głównie za głośność, podczas gdy średnica odpowiada za wysokość dźwięku. Mówiliśmy sobie od początku, że materiały mają również bardzo istotny wpływ na brzmienie naszych instrumentów. Możemy mieć werbel drewniany lub metalowy. Drewniane werble są zwykle wykonane z brzozy, klonu lub mahoniu. Dźwięk tego werbla jest zwykle cieplejszy i pełniejszy niż werbel metalowy, który zwykle jest wykonany ze stali, miedzi lub mosiądzu. Werble metalowe są ostrzejsze i zwykle głośniejsze.
Tak zwany kocioł roll jest zwykle montowany na specjalnym wsporniku lub ramie. Najpopularniejszy rozmiar to 12 i 13 cali w przypadku małego tomu oraz 16 cali w przypadku floor toma, czyli studnia stojąca na prawej nodze perkusisty. Tym, którzy lubią głośniki wysokotonowe, polecam zakup dużych garnków o mniejszych średnicach, takich jak 8 i 10 cali lub 10 i 12 cali, a także 14-calowych dołków i 18 lub 20-calowych środkach. Ci, którzy lubią grupę basową, mogą wybrać membranę o średnicy 12-14 cali, głowicę studni 16 lub 17 cali i bęben centralny 22-24 cale, znany również jako bęben basowy. Generalnie bębny basowe są najczęściej używane do muzyki rockowej, mniejsze bębny są używane do muzyki jazzowej lub bluesowej, ale nie jest to regułą.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
Należy również pamiętać, że rodzaj napięcia i jego napięcie mają decydujące znaczenie dla efektu brzmieniowego instrumentu. Im bardziej rozciągniemy membranę, tym wyższy dźwięk uzyskamy. Pamiętaj, że każdy bęben ma górną i dolną membranę. To właśnie poprzez odpowiednie naciągnięcie folii będzie to zależało od wysokości, ataku i brzmienia danych elementów w naszej kolekcji. Początkującym na pewno nie jest łatwo dokonać właściwego wyboru, więc proponuję początkującym perkusistom posłuchać różnych nagrań swoich ulubionych perkusistów i znaleźć swoje ulubione dźwięki. Jeśli wiesz, jaki dźwięk chcesz uzyskać, możesz łatwiej wyszukać odpowiednie ustawienia.